Malawia i Tanganika

Forum o Biotopach Malawi i Tanganice

Ogłoszenie

Zapraszam do Rejestrowania się

#1 2009-06-22 09:58:16

Daniel

ADMINISTRATOR

Zarejestrowany: 2009-06-21
Posty: 28
Punktów :   

Opisy niektórych ryb z tanganiki i malawi :)

PYSZCZAK MAYLANDIA RED RED





http://album.klub-malawi.pl/d/41199-8/red_red_samica.jpg




Ryba ta zamieszkuje litoral skalny jeziora Malawi w wielu jego częściach. Szczególnie duże populacje zamieszkują regiony Minos Reef. Występuje na głębokościach do 20m.

Dorasta do 12cm długości. Samice nie przekraczają zazwyczaj 10cm.

Rozróżnienie płci jest stosunkowo łatwe. Samce są większe oraz posiadają znacznie większą liczbę pomarańczowych atrap jajowych, które znajdują się na płetwie odbytowej, ogonowej i grzbietowej. W przypadku odmiany morf dominujący samiec wybarwia się na jasno różowy kolor, który czasami przechodzi w prawie czystą biel. Plamy mają wówczas kolor jasno fioletowy i są słabo widoczne.

Ryby te charakteryzują się bardzo pięknym i ciekawym ubarwieniem. To właśnie ono zaraz obok zachowania jest tym co może fascynować w nich najbardziej. Występuje w czterech odmianach kolorystycznych

Red-red - jest to najbardziej popularna odmiana kolorystyczna. Narybek i samice są żółto pomarańczowe. Samce z wiekiem tracą intensywność koloru, aż wreszcie dorosłe osobniki stają prawie białe z pomarańczowo-fioletowym odcieniem.

Jest to stosunkowo mało agresywny pyszczak






Labidochromis caeruleus (pyszczak yellow)





http://plfoto.com/zdjecia/692523.jpg




Wygląd: całkiem fajnie wyglądające rybki, całe ciało jest jaskrawo żółte, a wszystkie płetwy czarne, co daje ciekawy efekt; samce mają płetwy bardziej czarne od samic i są od nich większe; pyszczaki te osiągają wielkość do 10 cm.       Ryby
Zachowanie: ta popularna pielęgnica jest łagodna w stosunku do innych mieszkańców Malawi; w hierarchi ustalanej w akwarium zajmuje zwykle najniższą pozycję; z uwagi na bardziej pokojowe nastawienie można hodować w jednym akwarium więcej niż jednego samca, przy czym na każdego powinno przypadać kilka samic; rozmnażają się dość łatwo; po tarle samica bierze ikrę do pyska i inkubuje przez okres około 21 dni, po czym rybki samodzielnie opuszczają schronienie, a w razie niebezpieczeństwa powracają; samica opiekuje się młodymi przez pewien czas
Środowisko naturalne: jezioro Malawi, w pobliżu wysp Charo i Mbowe, a także w zatoce Nkata; zamieszkuje rumowiska skalne
Warunki w akwarium:
- temperatura: 24 - 26 stopni C
- pH: 7,7 - 8,8
- twardość: 10 - 20 stopni n
- woda regularnie częściowo podmieniana np. 1/4 co tydzień
Pokarm: wymaga przewagi pokarmów roślinnych, lubi pokarm suchy, glony, sałatę, szpinak; wymagana jest urozmaicona dieta, zawierająca spory udział spiruliny, co zapobiegnie chorobie układu pokarmowego bloat ; można też dawać pokarm żywy dobrej jakości np. larwy wodzienia; nie karmić rurecznikami !!!
UWAGI: Polecam tym, którzy posiadają niewielki zbiornik, stadko 2 + 3 osobników powinno zadowolić się akwarium od 120 l; początkującym akwarystom nie sprawia problemów







Pseudotropheus saulosi







http://www.malawicichlidhomepage.com/panis/saulosi01.jpg


POCHODZENIE:
Jezioro Malawi: okolice Chisumulu Island
WIELKOŚĆ:
8cm
ZACHOWANIE:
Jeden z najspokojniejszych i najłagodniejszych pyszczaków.Samce zajmują dość małe rewiry.
DYMORFIZM:
Samce wybarwiają się przy wielkości około 4cm. Samce są intensywnie niebieskie, samice natomiast żółte do pomarańczowego koloru.
TEMPERATURA:
26*C
WODA:
pH 8,0 -8,5 ; woda miękka do średnio twardej.
POKARM:
Jako główny pokarm powinien stanowić pokarm roślinny z dodatkiem pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić  glonami, spiruliną, pokarmami roslinnycj z dodatkiem larw owadów oraz suchymi pokarmami.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek dość szybko podchodzący do tarła. Samice o długości 5cm potrafią już inkubować ikrę. Ikra składana jest na płaskich powierzchniach, a następnie brana do pyska przez samicę. Inkubacja trwa około 5 tygodni. Samice potrafią być agresywne w stosunku do podrastającego narybku, dlatego należy zadbać o dostateczną ilość kryjówek dla dorastającej młodzieży.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości minimum 80cm. W takim zbiorniku z powodzeniem można trzymać 2 samce wraz z kilkoma samicami. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni i grot skalnych.
Istnieje również odmiana  "coral", których samice są ubarwione na żywo-pomarańczowy kolor






Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus)





http://www.e-akwarium.com/foty/melano1.jpg
Ta pięknie ubarwiona ryba jest agresywna i terytorialna, potrzebująca dużo miejsca w akwarium (powyżej 150 litrów i 100 cm długości). Najlepiej trzymać je w stadzie w proporcjach od 1:3 do 1:6 (1 samiec, 3 do 6 samic). Bardziej stymulująco działa trzymanie kilku samców (nigdy dwóch, gdyż wtedy dominujący może zabić zdominowanego) jednak wtedy akwarium musi mieć co najmniej 150 cm długości i mnóstwo kryjówek, w których słabsze osobniki będą mogły się ukryć.

    * Rozmiar: do 12 cm - samce, samice mniejsze ok. 10 cm.

U dorosłych wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma barwę brunatno-czarną, od oka do nasady płetwy ogonowej ciągnie się jasnoturkusowy pas, podobny wzdłuż linii grzbietu. Samica złotożółta, wzdłuż kręgosłupa i grzbietu biegną dwa czarne pasy. Młode ubarwione, jak samice.

    * Woda: powinna mieć odczyn od 7,5-8,7 pH. Temperatura wody od 22-30 °C. Optymalna 27 °C.
    * Pokarm: bardzo ważny jest pokarm roślinny (sałata, szpinak, miękkie rośliny wodne, sparzone płatki owsiane), plankton, jako dodatek: larwy komarów, solowiec, kryl, małe dżdżownice,małe bezmuszlowe ślimaki i drobno siekane surowe mięso (kurczak, konina).
    * Rozmnażanie: gdy ryby są karmione urozmaiconym pokarmem, to często przystępują do tarła. Ikrę składają na płaskim kamieniu lub w dołku wykopanym przez samca. Najczęściej 20-35 sztuk. Młode samice przy pierwszym tarle ok. 5 - 10 szt. Samica przetrzymuje jaja w pysku przez 21-30 dni. Po wylęgnięciu rybki mają od 7 do 10mm długości. Opieka trwa ok. 5-6 dni. Małe karmimy drobnymi oczlikami, solowcami, żółtkiem jaj i pokarmem roślinnym. Wskazane przeniesienie wieczorem samicy do osobnego zbiornika z takimi samymi parametrami (ta sama woda i temperatura), co znacznie zwiększy ilość odchowanego narybku (dorosłe osobniki często pożerają młodzież). Samice należy przenosić w naczyniu z wodą.






Labidochromis sp. hongi





http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/image/104617.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi: wyspa Hongi - strefa litoralu stalistego.
WIELKOŚĆ:
Samiec 8-9cm, samica jest mniejsza, samiec żywiej ubarwiony. Samice najczęściej kolory brązowego.
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna i terytorialna. Samce zaciekle bronią swoich terytoriów i najczęściej dominują w akwarium. Agresja wewnątrzgatunkowa wzrasta wobec samic w okresie tarła.
DYMORFIZM:
Samiec nieznacznie większy i z żywiej ubarwionymi płetwami.
TEMPERATURA:
23-27*C
WODA:
pH 7,7 -8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.
POKARM:
Pochodzenia roślinnego. Najlepiej karmić pokarmami na bazie spiruliny. Dietę nalezy uzupełniać drodnymi larwami komarów i skorupiakami.
ROZMNAŻANIE:
Tarło jest bardzo burzliwe z częstymi gonitwami za samicą. Inkubacja ikry trwa około 21 dni. Po tym okresie młode są wypuszczane z pyska samicy i od razu są zdolne do samodzielnego życia.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 100cm. Podłoże żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnic dużą ilość grot skalnych. W jednym zbiorniku zaleca się trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Gatunek ten należy do najbardziej agresywnych ryb z jeziora, dlatego W przypadku hodowli większej ilości samców zbiornik powinien być znacznie większy.







Maylandia lombardoi - PYSZCZAK LOMBARDZKI







http://img201.imageshack.us/img201/6361/kenyimalefemale5zu.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi
WIELKOŚĆ:
Samce 12cm, samice 10cm
ZACHOWANIE:
Agresywna i bardzo terytorialna ryba. Należy trzymać wyłącznie z agresywnymi gatunkami pielęgnic. Ryba charaktyerystyczne usiłuje zdominować całe akwarium.
DYMORFIZM:
Samce 12cm, wybarwione są koloru żółto-pomarańczowego. Samice 10cm, pozostają w kolorze niebieskim z czarnymi, pionowymi pasami.
TEMPERATURA:
24-26*C
WODA:
pH 8,0-8,5, woda twarda do bardzo twardej. Koniecznie często odświeżana i dobrze filtrowana.
POKARM:
Bardzo żarłoczna. Nie należ przekarmiać. Należy karmić larwami owadów, glonami, pokarmami roślinnymi - szpinak, sałata.
ROZMNAŻANIE:
Do rozrodu powinno się zastosować duży zbiornik. Tarło bardzo burzliwe. Samica jednorazowo składa 20-40 ziaren ikry. Samica inkubuje ją przez około 21-26 dni. Wylęg należy karmić glonami i larwami solowca. Odpowiednio karmiony szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga obszernego zbiornika o długości conajmniej 100cm. Podłoże żwirowate. Konieczne liczne kryjówki z kamieni i grot skalnych. Ryba obiera dosć duże rewiry i jest agresywna w stusunku do innych mieszkańców akwarium. Ewentualne rośliny wyłącznie o grubych liściach.









Psedotropheus socolofi





http://www.malawi-tanganjika.de/images/socolofi.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi: północna część jeziora. Litoral skalisto-piaszczysty.
WIELKOŚĆ:
W naturze 10cm. Obficie karmiony w warunkach akwariowych potrafi osiągnąć nawet 14cm.
ZACHOWANIE:
Stosunkowo łagodny przedstawiciel pyszczaków. Samce zajmują kilkunastocentymetrowe terytoria, których bronią. Agresja wewnątrzgatunkowa ogranicza się do samców.
DYMORFIZM:
Samce mają większe i znacznie wyróżniające się atrapy jajowe na płetwie odbytowej. Samce posiadają również wydłużoną płetwę grzbietową i brzuszną.
TEMPERATURA:
24-27*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Pochodzenia roślinnego. Najlepiej pokarmami na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać larwami komarów i skorupiakami. Gatunek bardzo żarłoczny.
ROZMNAŻANIE:
Ikra w ilości 5-20 ziaren jest składana w grotach skalnych. Inkubacja ikry w pysku samicy trwa około 21 dni. Po tym czasie samica wypuszcza młode o wielkości około 5mm.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 100cm. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki.







Neolaprologus leleupi



http://www.superakwarium.pl/foto/1220981949.jpg

Ogólna charakterystyka: Jeden z najpopularniejszych gatunków z Tanganiki hodowany w akwariach. Bardzo atrakcyjny dzięki żółtemu kolorowi, oraz dużej dostępności w sklepach. Piekne, intensywne ubarwienie N.leleupi uwidacznia sie przy odpowiedniej diecie i jakości wody, a także zależy
fot. Bogusław Oklejak (c) 2001
od koloru podłoża. W przypadku zastosowania ciemnego żwiru, ryba staje sie beżowo-żółta. Istnieje wiele odmian tego gatunku rózniących sie ubarwieniem (od jasnej żółci po ciemny pomarańcz, a nawet po lekki odcień fioletu) Ciało tej ryby jest smukłe co umożliwia jej zwinne poruszanie się w załomach skalnych.

Rozmiary: Dorasta do 10-11 cm (samice N.leleupi longior 6-7 cm) i wymaga sporego akwarium.

Rozróżnianie płci: Trudne, ryby nie bardzo się od siebie różnią. Dla uzyskania pewności należy sprawdzić kształt brodawki płciowej. Według niektórych, u N. leleupi longior płeć jest jednak stosunkowo łatwa do rozpoznania (samiczka jest nieco mniejsza i ma krótsze płetwy).

Warunki chemiczne wody: Tak jak dla innych ryb z Tanganiki. Woda o pH 7,5-8,5. W przypadku zaniedbania jakości wody ryby bardzo szybko tracą efeltowne ubarwienie.

Temperatura: Odpowiednia to 25-29 stopni Celsjusza, aczkolwiek krótkotrwałe (!) wahania nie wpływają na zdrowie ryb.

Zachowanie: N.leleupi jest rybą monogamiczna, agresywną i zaciekl broni swojego terytorium. Dlatego, jeśli chcemy trzymać wiecej niż 2 pary potrzebne bedzie dlugie akwarium (powyzej 100cm) oraz bardzo duża ilość kryjówek skalnych. Najlepiej jest wpuścić dużą grupę młodych ryb, zostawić sobie odpowiednią ilość par a resztę odłowić.

Rozmnażanie: Samica składa w skalnych jamach od 100 do 150 ziaren ikry, również ona zajmuje się opieką nad potomstwem; samiec pilnuje terytorium.

Pokarm: Ryby te nie są wybredne, powinny jednak mieć wysokobiałkową dietę. Najlepiej wybarwiają się i chętnie przystępują do tarła, gdy karmi się je pokarmem żywym (dafnia, wodzień) lub mrożonym (plankton, czarna larwa komara, gammarus, oczlik).

Sugerowane rozmiary akwarium: Dla jednej pary wystarczy akwarium o długości 80 cm z półkami skalnymi. Dla wiekszej ilości tych ryb minimum 100 cm, co i tak nie gwarantuje spokoju w akwarium.

Uwagi: N.leleupi bardzo dobrze nadaje sie do akwarium z innymi gatunkami ryb z Tanganiki. Nie należy łaczyć jej jednak z rybami spokojnymi i o odmiennych wymaganiach pokarmowych (trofeusy, eretmodusy, itp.)





Naskalnik Regana (Julidochromis regani)



http://akwa-mania.mud.pl/ryby/ryby/rybyj/Julidochromis%20regani2.jpg

Naskalnik Regana – Julidochromis regani. Jest to pięknie ubarwiony, średnich rozmiarów gatunek. Według rozmiarów możemy ten gatunek podzielić na dwie grupy: w pierwszej z nich ulokowały się dwa większe gatunki J. regani, J. marlieri, a w drugiej, mniejsze dorastające do 7-8 cm: J. dickfeldi, J. ornatus. Odkryto wiele form zróżnicowanych wzorami na ciele, kolorów, aczkolwiek wszystkie maja podobne wymagania hodowlane.
Rodzina

Pielęgnice.
Pochodzenie

Pochodzi ze skalistych obszarów jeziora Tanganika.
Długość

W naturze dorastają do 30 cm, ale w akwarium przeważnie do połowy tej długości.
Odżywianie

Najchętniej zjada pokarm żywy, dieta tego gatunku powinna zawierać składniki roślinne.
Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-27 C.
Warunki hodowlane

W akwarium powinno się znajdować wiele jaskiń, zakamarków skalnych, w których naskalnik Regana mógłby odbyć tarło. Rośliny w akwarium powinny być odporne na wodę alkaliczną, np. Vellisneria. Gatunek ten potrzebuje wody średnio twardej i alkalicznej.
Rozmnażanie

Samiec ma naturę policentryczną, odbywa tarło z kilkoma samicami na raz. Oboje rodzice pilnują kleistej ikry złożonej w jaskini.




Neolamprologus brichardi - KSIĘŻNICZKA Z BURUNDI







http://eurocity.pl/obrazki/m/Ksiezniczka.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
10cm
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać w parach w jednogatunkowym akwarium lub w towarzystwie szczelinowców i naskalniaków.
DYMORFIZM:
Samce większe z wydłużonymi płetwami.
TEMPERATURA:
26-29*C
WODA:
pH 7,5-9,0 ; woda średnio twarda do twardej. Silnie filtrowana i napowietrzana.
POKARM:
Pokarmy mięsne żywe i mrożone. Również suche płatki, granulaty i pokarmy liofilizowane. najchętniej pobierają larwy owadów.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-29*C. W okresie tarła ryby stają się jeszcze bardziej  agresywne. W akwarium hodowlanym wskazana duża ilość kryjówek z kamieni i grot skalnych. Ikra w ilości około 200 ziaren składana na kamieniach i skałach. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości minimum 60cm dla jednej pary ryb. Akwarium towarzyskie powinno mieć długość conajmniej 100cm, zwłaszcza w przypadku trzymania większej ilości ryb z tego gatunku. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone.




Neolamprologus brevis - MUSZLOWIEC KRÓTKI


http://img357.imageshack.us/img357/9969/dsc06241cx8.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
Samce 5cm, samice 3,5
ZACHOWANIE:
Terytorialna ryba. Najlepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym lub z naskalniakami i szczelinowcami. Chętnie przekopują podłoże.
DYMORFIZM:
Samiec większy.
TEMPERATURA:
26-29*C
WODA:
pH 7,8-9,0 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Mięsożerna. Najchętniej przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów i skorupiaki. Zjada również pokamy suche.
ROZMNAŻANIE:
Najlepiej rozradzać w akwarium jednogatunkowym w parach. Ikra składana w ilości od kilku do kilkudziesięciu ziaren w muszlach ślimaków. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Młode należy karmić drobnym pokarmem pochodzenia roślinnego.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości conajmniej 30cm. Podłoże z piasku. Należy zaopatrzyć zbiornik w muszle ślimaków, najlepiej podobne do muszli ślimaków winniczków. Ryby obierają muszle jako swoje rewiry. Oświetlenie powinno być jasne. Dekoracje z kamieni i muszli ślimaków.



Iodotropheus sprengerae - PYSZCZAK RDZAWY




http://pl.euroanimal.eu/images/thumb/9/94/Pyszczak_rdzawy.jpg/180px-Pyszczak_rdzawy.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi: okolice wysp Boadzulu, Chinyankwazi, Chinyaamwezi.
WIELKOŚĆ:
8cm
ZACHOWANIE:
Ryby dość spokojna i mało kłótliwa. Należy trzymac wyłącznie w większej grupie inaczej stają się płochliwe.
DYMORFIZM:
W okresie młodocianym rozróżnienie płci jest niemożliwe. Dorosłe same są większe i żywiej ubarwione.
TEMPERATURA:
24-27*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej karmić larwami owadów i skorupiakami. Ryba jest bardzo żarłoczna. Zalecany jest dodatek pokarmu roslinnego na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Rozmnażanie jest bezproblemowe. Ikra składan jest na kamieniach w ilości 6-8 ziaren. Nastepnie jest brana przez samicę do pyska. Inkubacja młodych w pysku samicy trwa około 21 dni. Narybek po wypuszczeniu mierzy mniej niż centymert długości. Młode są szybko rosną. Należy karmić drobnym planktonem i larwami komarów. Ważny jest dodatek pokarmu roslinnego w diecie.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 80cm. Podłoże żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki.



Maylandia crabro - PYSZCZAK SZERSZEŃ


http://aquaoffice.com.pl/img/artykuly/m_crabro1.jpg

POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi: okolice wysp Likoma, Chisumulu i Mbenji - litoral skalisty.
WIELKOŚĆ:
10-12cm, samice mniejsze.
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna dla przedstawicieli własnego gatunku. Samce zajmują bardzo duże rewiry, których zaciekle bronią. W stosunku do innych ryb gatunek również akresywny i kłótliwy. Nie nalezy łączyć go z mniejszymi i łagodniejszymi rybami.
DYMORFIZM:
Samce żywiej ubarwione i większe od samic.
TEMPERATURA:
25-27*C
WODA:
pH 7,0 -8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić larwami owadów, skorupiakami, sercem wołowym i ikrą. Ryba bardzo żarłoczna i wymaga dużej ilości pokarmu.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana na kamieniach w ilości 40-50 ziaren. Samica inkubuje ikrę przez około 21 dni. Młode po opuszczeniu pyska samicy są zdolne do samodzielnego życia. Podchów łatwy. Karmimy pylistą suchą paszą i drobnym mrożonym i żywym pokarmem. Odpowiednie karmione młode szybko rosną.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. W takim zbiorniku należy trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Podłoże z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować kamienie i groty skalne.






Altolaprologus compressiceps






http://www.israquarium.co.il/FishPhoto/Altolamprologus%20compressiceps.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Tanganika. Strefa litoralu skalnego.
WIELKOŚĆ:
12cm
ZACHOWANIE:
Agresywna, terytorialna ryba. W okresie tarła łagodniejsza i płochliwa. Należy trzymać z rybami o podobnych rozmiarach.
DYMORFIZM:
Samice trochę mniejsze od samców. Samce mają bardziej wydłużone płetwy.
TEMPERATURA:
23-26*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Żywy pochodzenia zwierzęcego. Ryby bardzo niechętnie przyjmują pokarmy suche, dlatego nalezy im zapewić żywe i mrożone larwy komarów i skorupiaków.
ROZMNAŻANIE:
Tarło w szczelinach skalnych i grotach. Często również w muszlach. Ikra składana w ilości 50-200 ziaren. Wylęg po około 3 dniach, pływa po kolejnych 5 dniach. Wtedy należy rozpocząć karmienie larwami solowca. Samica opiekuje się ikra i potomstwem. Samiec jest odpowiedzialny za ochronę terytorium.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości minimum 80cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, zapewniające odpowiednią ilość kryjówek. Zalecana obecność dużych muszli ślimaków morskich jako kryjówka dla inkubujących samic.




Eretmodus cyanostictus




http://ib.berkeley.edu/labs/barlow/images/aq_eretmodus_cyanostictus.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
9cm
ZACHOWANIE:
Agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Najlepiej trzymać jedną parę ryb z innymi gatunkami.
DYMORFIZM:
Samica mniejsza od samca.
TEMPERATURA:
24-28*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Głównym pokarmem są glony zeskrobywane z kamieni. W warunkach akwariowych należy karmić pokarmami roślinnymi na bazie spiruliny oraz jako dodatek drobnymi skorupiakami i larwami komarów.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana na płaskich powierzchniach w ilości 30 ziaren. Po zapłodnieniu ikra inkubuje ikrę przez około 10-12 dni. Następnie na ten sam okres przekazuje samcowi inkubację larw. Młode po opuszczeniu pyska samca są gotowe do samodzielnego życia.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długosci conajmniej 80cm. Podloże piaszzczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni i gtot skalnych, zapewniających odpowiednią ilość kryjówek.




Julidochromis dickfeldi




http://www.gcca.net/fom/fom_pix/julidochromis_dickfeldi.jpg
POCHODZENIE:
Afyka - jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
10cm
ZACHOWANIE:
Ryba terytorialna. Przejawia bardzo silną agresję do przedstawicieli własnego gatunku. Trzymanie większej ilości egzemplarzy jest mozliwa wyłącznie w dużym zbiorniku. W stusunku do ryb innych gatunków łagodny. Bez problemu może być trzymany z innymi gatunkami z jeziora Tanganika.
DYMORFIZM:
Samce zazwyczaj mniejsze od samic.
TEMPERATURA:
24-28*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Wszystkożerny. Zarówno pokarm żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany.
ROZMNAŻANIE:
Para ryb składa ikrę w szczelinach i grotach skalnych lub w muszlach slimaków. Ikra w ilości około 30 ziaren jes pilnowana przez rodziców. Wylęg nalezy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną pod troskliwą opieką rodziców.
OPIS:
Wymaga zbiornika minimum 80cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni, grot skalnych i muszli ślimaków. Rybom nalezy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Po bokach akwarium mozna posadzić mało wymagające rośliny.







Lamprichthys tanganicanus


http://www.ciclidos.com/FOTOS%20PECES/TANGANYIKA/lamprichthystanganicanus.jpg
POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Tanganika.
WIELKOŚĆ:
15cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Samce w stosunku do siebie potrafią być terytorialne. Najlepiej czują się w stadzie.
Samce mniejsze i żywiej ubarwione.
TEMPERATURA:
26-29*C
WODA:
pH 7,8-9 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Wszystkożerna. najlepiej jednak karmić żywymi i mrożonymi larwami owadow. Ryby można przyzwyczaić do suchej paszy.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana jest w szczelinach skalnych.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości conajmniej 100cm. Podłoże żwirowate. Jako dekoracje duża ilość skał i kamieni, tworzących liczne kryjówki.





Neolamprologus multifasciatus - MUSZLOWIEC WIELOPRĘGI



http://www.israquarium.co.il/FishPhoto/Neolamprologus%20multifasciatus.jpg
POCHODZENIE:
Afryka, jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
Samce 4,5cm, samice 3-3,5cm
ZACHOWANIE:
Bardzo terytorialna i agresywna ryba. Samce zaciekle bronią swojego terytorium, a szczególnie muszli służących za kryjówki.
DYMORFIZM:
Samica mniejsza od samca.
TEMPERATURA:
24-28*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Głównie żywy jak artemie, dafnia i oczlik. Ryby można z czasem przyzwyczaić do pokarmów suchych.
ROZMNAŻANIE:
Tarło odbywa sie w muszli ślimaka. Ikra i  młode pilnowane są przez samicę.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości conajmniej 30cm. Podłoże powinno być piaszczyste. Niezbędnym elementem dekoracyjnym są muszle ślimaków, ponieważ stanowią naturalne kryjówki dla ryb. W naturze rolę tą spełniają muszle ślimaka Neothauma. Jako zamiennik w akwarium można zastosować muszle ślimaka winniczka.




Pyszczak zebra - Pseudotropheus zebra




http://content2.eol.org/content/2008/10/07/00/94018_large.jpg
Pyszczak zebra
Opis

Pyszczak zebra - Pseudotropheus zebra. Ten wspaniały, różnie ubarwiony pyszczak do Europy przybył w roku 1964, na początku lawinowego importu endemicznych gatunków pielęgnic z jezior afrykańskich. Na płetwie odbytowej samca znajdują się jaskrawożółte, czarno obrzeżone plamy. Pyszczak zebra zajadle broni swojego terytorium i jest bardzo agresywny.
Rodzina

Pielęgnice.
Pochodzenie

Zamieszkuje wody przylegające do skalistego wybrzeża jeziora Malawi.
Długość

Osiąga długość 12 cm.
Odżywianie

Ryby karmimy większymi cząstkami pokarmu: wołowiną, mięsem kurzym lub rybim, dżdżownicami, larwami owadów itp. Żywienie to uzupełniamy dobrym pokarmem płatkowanym zawierającym składniki roślinne, a także siekanym szpinakiem i liśćmi sałaty.
Temperatura

Temperatura powinna wynosić 24-28ºC.
Warunki hodowlane

Do jego hodowli zaleca się używać akwariów o pojemności 500 litrów. Na dnie należy umieścić kilka rur drenowych, aby było można zajrzeć do ich wnętrza przez szyby akwarium. Woda musi być idealnie czysta, bez substancji białkowych, dobrze natleniona, lekko zasadowa i twarda. Ozdobne akwarium, zabudowane w urozmaicony sposób kamieniami może stwarzać wrażenie strefy przybrzeżnej jezior afrykańskich. W takim akwarium można trzymać kilka gatunków pielęgnic afrykańskich, pod warunkiem, że z każdego gatunku będzie tam tylko jeden samiec. Chowanie razem większej liczby ryb ogranicza nieco ich agresywność, ponieważ nie jest ona wtedy skierowana tylko na jeden obiekt.
Rozmnażanie

Do akwarium wpuszczamy grupę hodowlaną składającą się z 1 samca i 2-3 samic. W czasie tańca godowego samica składa 20-35 jaj o średnicy 4 mm. Po tarle samica z pyskiem pełnym jaj szuka schronienia wewnątrz rury drenowej. Razem z rurą przenosi się ją do osobnego akwarium. Młode o długości 1 cm, zupełnie samodzielnie, opuszczają jamę gębową matki po 21 dniach. W opisany powyżej sposób rozmnaża się inne gatunki afrykańskich pyszczaków.


ADMINISTRATOR!!
Malawia 375L
Tanganika 350L

Offline

 

#2 2009-06-24 01:07:43

Bysiu

MODERATOR

Zarejestrowany: 2009-06-24
Posty: 12
Punktów :   

Re: Opisy niektórych ryb z tanganiki i malawi :)

Eretmodus Kasanga
http://img61.imageshack.us/img61/626/dscf6977paj9.jpg

z rodziny Eretmodus-ów opis wyżej

Ostatnio edytowany przez Bysiu (2009-06-24 01:08:56)


MODERATOR!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kingsajzforum.pun.pl www.stalker.pun.pl www.naruto-arena-x.pun.pl www.shinobinaruto.pun.pl www.green-iris.pun.pl